Do you already have a profile?

Choose your sign up

Please, tell us about you, so we could show you the way.

I am a cat / dog companion

If you buy Almo Nature products and/or support Capellino Foundation projects, this is your personal door.

I am a business partner

If you work for a shop, a vet clinic or represent other Almo Nature’s business partner, this is where we welcome you.

Don’t have an account yet?

Use your code to change the password

Enter the verification code from the email we’ve sent you and create new password.

Reset password

Enter the email address associated with your account, and we’ll email you a link to reset your password.

You did it!

Password successfully restored

Change temporary password

Kodittomalta ranskalaismieheltä vietiin koira

Tapaus, jossa Cause Animale Nord -eläinjärjestön aktivistit veivät kodittomalta ranskalaismieheltä hänen koiransa, on noussut maailmanlaajuiseksi puheenaiheeksi. Ohikulkija Nghi Le Duc kuvasi tämän dramaattisen kidnappauksen. Kuvat ovat shokeeranneet ympäri maailman sekä herättäneet kysymyksiä sosiaalisessa mediassa sekä uutislehdissä järjestön toiminnasta että kodittomien lemmikeistä.

Video, reaktiot ja nettiadressi: koko tapaus lyhyesti

Videon julkistamisen jälkeen yhdistyksen puheenjohtaja Anthony Blanchardkirjoitti Cause Animale Nordin viralliselle Facebook-sivulle: “Tiedämme, kuinka tärkeitä eläimet ovat heille, jotka elävät kaduilla. Ne ovat heidän ainoa pysyvä yhteytensä yhteiskuntaan. Me autamme, mutta emme voi hyväksyä eläinten hyväksikäyttöä kaupallisissa tarkoituksissa.” Se, että koditon mies on romani, on herättänyt ennakkoluuloja erityisesti nyt, kun maahanmuutto puhuttaa.

Kodittoman miehen ja koiranpennun huudot ja ulina eivät kuitenkaan jääneet huomaamatta ihmisiltä verkossa. Ranskassa järjestettiin nettiadressi, jossa oli yli240 000 allekirjoittajaa vaativat yhdistyksen toiminnan laillisuuden ja mahdollista koiran kaltoin kohtelun tarkastamista.

Onnellinen loppu vaikealle tarinalle

Kenties adressin ansiosta tai mahdollisesti toiminnan oikeudellisista seurauksista koira (terveyden tarkastamisen jälkeen) palautettiin omistajalleen (kuten The Dodo -sivusto uutisoi 5. lokakuuta). Toivottavasti mies ja hänen koiransa saavat nyt jatkaa yhteistä elämäänsä rauhallisesti, kuten kodeissa – jotka ovat enemmän tai vähemmän mukavia – joissa on päätetty ottaa lemmikki.Ongelman toista puoltakaan ei voi olla huomioimatta: toisinaan uutiset muistuttavat, että kodittomien joukossa tapahtuu myös eläimiin kohdistuvaa väärinkäyttöä.

Mitä mieltä me olemme? Meistä ihmisen ja koiran välinen side ei katso sosioekonomista luokkaa eikä omistajan etnisyyttä. Kun side on luotu, se on merkittävä varsinkin eläimelle. Epäkohtia vastaan on siis taisteltava, ja asioita tarkasteltava aina puolueettomasti.

Mitä mieltä sinä olet tästä tapauksesta?

Choose the way to sign up

You are alredy subscribed

Welcome to the community!

Our first email is already on its way. Hope you'll like it.

One more thing

We'd be happy to know a bit more about you — to show you more relevant information. Please, answer a few simple questions:

What animal companion(s) do you have?

How old are your animal companions?

  • Dog
  • Cat

What area do you live in?

Ooh, you have a cat and a dog! God, we like you already :)

Thanks for joining! And say hi to your cat from us :)

Thanks for joining! And say hi to your dog from us :)

Hey, it's so cool to have you here with us :) Thanks for joining!

Please, if you have any kind of feedback about Almo Nature products for cats or dogs (or both!), or about the projects of Capellino Foundation, share it with us — we are always excited about talking to people who care. Hope to see you here again soon!

This website uses technical cookies to make browsing easier, analytics cookies to collect aggregate data, cookies aimed at guaranteeing the functionality of social media, and third-party cookies to offer additional services and features to users. If you want to know more or withdraw your consent to all or some of the cookies, please see the Cookie policy.

By clicking on the specific button, closing this banner, scrolling this webpage or continuing to browse in any other way, you agree to the use of cookies.